stup konzola

Odgovori
leva
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Sep 08, 2010 7:23 am

stup konzola

Post od leva »

Poštovani!
Molim vas odgovor na jedno pitanje.
U uzdužnom okviru stupova i greda imam stupove visine 6 m za koji želim da mi budu konzole i da imaju duljinu izvijanja 12m. U polovici visine stupa i na vrhu,
stupovi su međusobnovezani gredama. Okvir je izmodeliran na način da su grede zglobno spojene na stup odnosno oslobođeni su momenti na krajevima. Problem nastaje kod dimenzioniranja. U prozorčiću ulazni podaci lokalni u dijelu koji se odnosi na izvijanje koeficijent duljine izvijanja definiran je kao 2.Međutim proračum mi automatski podijeli stup na dva dijela ispod i iznad grede tako da za donji dio onda uzima 6m duljinu izvijanja i za gornji također 6. Nikako ne mogu dobiti tih 12.Sustav je definiran kao nepomičan. Ne znam u čemu je greška pa vas molim za pomoć.
Unaprijed zahvaljujem!
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Mislim da ne gresite nigde, jer Tower 5 vertikalne elemente crtane iz celog segmenta deli na dva segmenta deo ispod i deo iznad grede koja se prikljucuje na nju - po mom secanju.
Ako zelite da bude duzina izvijanja ipak 12m, onda jednostavno ukucajte koeficijent 4 i bice ispravna duzina izvijanja i za donji i gornji segment. Barem ja mislim da je ispravno. I jes i nije jer vam se normalna sila menja skokovito (kod oslonca medjugrede) u duzini stuba koji posmatrate. E tu su sad dileme.
Odgovori