TEMELJNA PLOCA ZGRADE

Odgovori
DESIMIR
Postovi: 1
Pridružio se: Pet Avg 18, 2017 12:30 pm

TEMELJNA PLOCA ZGRADE

Post od DESIMIR »

Poštovani,
objekat P+4+Po*Pk je temeljen na ploči 12x18 m debljine 60 cm ,sleganje je 3 cm po Geomerhanici.
Dobijeno je u gornjoj zoni 48 cm2/m a u donjoj zoni 12 cm2/m.Uobičjeno je na temeljima koje sam
do sada analizirao da bude obrnuto.
Da li treba uzeti u obzir napomenu u Upustvu da je kod proračuna temelja uslov gornja i donja zona obrnuto.
Temelj je računat u Toweru5.5

Molim kolege koje imaju više iskustva za odgovor i pomoć po ovom pitanju
Desimir Mihailović
065 82 64 105
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: TEMELJNA PLOCA ZGRADE

Post od konstrukcija »

Poštovani,

ne radim, niti sam ikad radio u Toweru 5.5., te sam poglavlja u Uputstvu koja se tiču temeljenja prošao na brzinu i došao do idućeg zaključka.

Ova zamjena gornje i donje zone imaju veze samo kod generiranja uvjeta armiranja, a ne kod iščitavanja rezultata. Dakle vaš rezultat je sasvim logičan pod pretpostavkom da je ispod temeljne ploče nekakvo tlo. U temeljnim (kontra) pločama uvijek je vlačna zona "gornja" te je logično da u nju i ide armatura.

Također, dobivena armatura mi izgleda poprilično velika. No, sve je moguće budući da ne znam o kakvom je objektu riječ.

LP
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: TEMELJNA PLOCA ZGRADE

Post od b.milan »

Korisniku smo istog dana odgovorili na ovo isto pitanje koje nam je postavio putem direktnog e-maila
Izmedju ostalog, zatražili smo i da nam pošalje ulazni fajl kako bi saznali da li je model korektno modeliran ali do ovog trenutka odgovor nismo dobili.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Re: TEMELJNA PLOCA ZGRADE

Post od statik »

Pod pretpostavkom da vertikalnu konstrukciju dominantno čine ab stubovi (ili kombinacija ab stubovi + ab zidovi), rezultat koji se pominje (značajno veća armatura gornje zone temeljne ploče u odnosu na armaturu donje zone) vrlo je sumnjiv i verovatno je u pitanj greška u modelovanju.
U pravilu, najveći uticaji (pa, prema tome, i najveće potrebne površine računske armature) dobijaju se u donjoj zoni ispod ab stubova, nevezano da li se radi o proračunu u T5, T6 ili T7.
Odgovori